פרויקט ונוס

עלות הייצור של מעדן המילקי היא אולי חצי שקל ומוכרים לנו אותו ב4 שקל בסופר. זה אומר שאנחנו משלמים פי 8 יותר מעלות המוצר. אולי זה נראה לכם קצת אבל תחשבו על זה שזה אוטו שעלות הייצור שלו היא 10,000 שקל ומוכרים לכם אותו בפי 8 מהמחיר או בית שעולה 100,000 שקל ומוכרים לכם אותו בפי 8 מהמחיר.

האם היינו *רוצים* להיות ישרים? האם היינו *רוצים* נורמות עסקיות נאורות יותר? אולי היינו *רוצים*, אבל זה לא אפשרי בעולם שבו השורה התחתונה היא רווח, אחרת לא היו זורקים שפכים לים התיכון. אחרת לא היו רעלים במזון שלנו. אחרת לא היו מוכרים סיגריות או שורפים תוצרת חקלאית. למה אנחנו נטפלים כל פעם למישהו אחר? פעם זה אל על, פעם זה מישהו אחר – כל המערכת מושחתת!

אנשים אומרים: "נו טוב, זה טבע האדם" – זה לא נכון. למעשה, זו החברה שאנחנו חיים בה שגורמת לזה שכשאתה מפגין נטיות הומניות – ההכנסה שלך יורדת. כשאתה לא אנוכי ואתה נותן לכולם במפעל שכר גבוה משכר המינימום, משלם על כל אמצעי הבטיחות הטובים ביותר לעובדים ומקפיד בנוהלי איכות הסביבה גם אם זה יחתוך את הרווחים בחצי, ובחברה השנייה פשוט מעבירים את כל המפעלים לסין – כולם מוכרים את המניות שלך, אתה פושט את הרגל. כשאתה לא אנוכי אתה חוזר הביתה ומדליק את האור ואין לך חשמל… כי לא שילמת חשבון חשמל. אתה עובד על המחשב המקרטע שלך כי אין לך כסף למחשב חדש. אתה שומע מוזיקה באיכות נמוכה כי קנית את מערכת הסטריאו הזולה במקום את היקרה… אבל אם אתה אנוכי אז יש לך רכב יוקרתי, אתה קונה אוכל אורגני ויוצא למסעדות, יש לך דירה גדולה, יש לך מסך טלוויזיה גדול… אז כשאנשים שואלים: “למה אנשים כ”כ אנוכיים?” משום שזה בדיוק מה שהחברה הזו מתגמלת!

הרבה אנשים מדברים על הצורך לתקן את המערכת הנוכחית, ולהגיע לסוג של "קפיטליזם נאור יותר".

כמה מכם שמעתם על הספר: "100 מיליון שפני נסיון"? מעט מאוד אנשים שמעו עליו. הוא היה רב מכר בארה"ב בשנות ה-30 של המאה הקודמת. הוא חשף את העובדה (שלא הייתה ידועה אז) שיצרני המזון והתרופות בארה"ב לא דואגות במיוחד לבריאות הצרכן, ושמניעים אותם בעיקר הרווחים שלהם. הציבור נדהם. למעשה, הספר עורר סערה ציבורית כה גדולה שבעקבותה הציבור דרש הקמה של סוכנות שתפקח על יצרניות המזון והתרופות. לימים אנו מכירים אותה כ-FDA והיום האנשים שעובדים בה הם, כידוע, אנשי יצרני המזון והתרופות.

אתם צריכים לחשוב על זה. כשאנשים עובדים בשביל כסף, האם באמת אפשר לבטוח בהם? כשרופא אומר לך שיש צורך בטיפול שיניים יקר כלשהו, אתה לא יודע אם הוא מנסה לממן יאכטה, או שאכן הטיפול הזה נחוץ. אתה באמת לא יודע. זה קשה, במערכת הכספית, לבטוח באנשים. כשאתה נכנס לחנות ושומע: “יש לי בדיוק את הרכב שחיפשת בחורצ’יק!” “יש לי בדיוק את הדירה שחיפשת!” זה סוג המלאכותיות השטותית שהחברה שלנו מבוססת עליה היום ושלמדנו להתרגל אליה כאילו שככה זה “באופן טבעי”. זה לא – זה חלק בלתי נפרד מהתמריץ הכספי. אנשים לא מדברים ככה כשכסף לא מעורב.

המערכת שאנחנו חיים תחתיה לא מתוכננת לטובת האנשים. הדרך האמיתית היחידה להשיג, מה שאתם מכנים, "צדק" ורמת חיים גבוהה לכל האנשים, היא מערכת שעובדת עבור כולם ועבור שמירה על הסביבה. לא עבור רווחים כלכליים.

שתפו את הפוסט אם אהבתם!

כדי ליהנות מעוד פוסטים מרתקים עשו לייק לדף שלנו!

קישור >>  פרויקט ונוס
מודעות פרסומת